Новини

День вишиванки

19 травня 2022 року колектив кафедри разом із співвітчизниками всього світу та прихильниками України приєднались до прекрасної традиції та відзначили Всесвітній день вишиванки.


Фото: Ірина ГанчукПросвітня акція "Сила України в єднанні"

16 лютого 2022 року о 10:00 Державний гімн України звучав в усій країні з піднятим державним прапором! Студенти 1 курсу 5 групи спеціальності «Фармація, промислова фармація» фахового коледжу БДМУ зі своїм куратором – асистентом кафедри фармації Сидор Валерією на Центральній площі м. Чернівці взяли участь в урочистостях, присвячених державному Дню єднання, які в цей день проводились в більшості міст України і свідчили про єдність та непохитне прагнення нашого народу до самовизначення і незалежності. На початку свята присутні заспівали державний гімн України, під час якого був урочисто піднятий державний прапор.

Після урочистостей студенти разом з куратором та старшим лаборантом кафедри фармації Ганчук Іриною на вул. Кобилянській провели просвітницьку акцію «Сила України в єдності»: на фоні державного прапора було розгорнуто банер з намальованою картою України і кожен з перехожих мав змогу поставити на неї відбиток свого пальця одним із національних кольорів. Містяни та гості міста радо брали участь у акції, залишавши свій відбиток пальця як частинку себе на малюнку території України і далі йшли з гарним настроєм. Студенти бажаючим зав’язували на руку синьо-жовті стрічки, а наймолодшим учасникам дарували ще й різнокольорові кульки. Під час акції проводились також просвітницькі бесіди про важливість єдності народу, активну позицію кожного у визначальні для нашої держави часи.

 Інформацію підготувала: асистент кафедри фармації Валерія Сидор


Науково-практична конференція з міжнародною участю «Актуальні питання теоретичної та практичної паразитології у медицині та фармації» (8-9 жовтня 2020 р.)

ВЕЛЬМИШАНОВНІ КОЛЕГИ!

Маємо честь запросити Вас взяти участь

 у роботі науково-практичної конференції з міжнародною участю

«Актуальні питання теоретичної та практичної паразитології у медицині та фармації»

яка проходитиме 8-9 жовтня 2020 року

на базі Вищого державного навчального закладу України

«Буковинський державний медичний університет»,  місто Чернівці

Покладаємо надії, що проведена конференція  дасть змогу  плідної дискусії 

та спілкування наукових співробітників і лікарів, сприятиме розвитку 

сучасної медицини й охорони здоров’я населення

Детальна інформація про конференцію та реєстрація учасників за адресою:

З побажанням успішної роботи і приємних зустрічей
Оргкомітет

Круглий стіл до Дня науки

опубліковано 20 трав. 2016 р., 03:33 Кафедра фармації ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 20 трав. 2016 р., 03:38 ]


Традиційно в травні наукова спільнота України та світу відзначає День науки. Безсумнівно значущим є факт виокремлення цього дня в календарі не тільки для науковців, але й для суспільства в цілому.

Щодня клопітка праця науковців, нові винаходи та відкриття в різних галузях приносять користь людству та відкривають нові можливості, розширюючи кругозір для подальших досліджень.

З цієї нагоди кафедрою фармації Вищого державного навчального закладу України «Буковинський державний медичний університет» було організовано та проведено зустріч у форматі круглого столу, до якої долучились викладачі кафедри та студенти, які проявляють цікавість та ініціативу на шляху творення наукової роботи.

Слова привітання та заохочення бути небайдужими до спільної праці на науковій ниві скерував до присутніх завідувач кафедри Геруш Олег Васильович. Адже крім навчального процесу рівноцінним пріоритетом у вищій школі залишається наукова робота.

Відповідальний за НДР кафедри к.фарм.н. Зеленюк Володимир Георгійович у своїй доповіді окреслив основні здобутки та подальші напрямки наукової діяльності кафедри. Куратор студентського наукового гуртка асистент Садогурська Катерина Володимирівна ознайомила присутніх з тематикою наукової роботи гуртка в поточному навчальному році. Викладачі кафедри виступали із пропозиціями щодо перспектив наукового пошуку та публікації результатів досліджень у закордонних наукових виданнях. Також студенти та молоді вчені ділились досвідом участі у регіональних та міжнародних наукових конференціях.

Отож, в переддень відзначення Дня науки зичимо всім хто обрав цей нелегкий, але водночас настільки важливий шлях, наснаги, витривалості, нових творчих здобутків та успішної реалізації ідей.

Круглий стіл до Дня науки 2016


Чи можна повернути ліки в аптеку?

опубліковано 17 бер. 2015 р., 10:14 Кафедра фармації ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 17 бер. 2015 р., 10:14 ]


Чи можна повернути ліки в аптеку?

Напевно, кожен, хто хоч раз купував ліки в аптеці, звертав увагу на оголошення про те, що придбані ліки поверненню не підлягають, і подумки обурювався з цього приводу.

А тепер, лише на мить, поставимо себе на місце клієнта, якому відпустили ліки, які хтось повернув. Чи хотіли б ми придбати такі ліки? Чи будемо ми впевнені у тому, що попередній власник правильно їх зберігав? Тому існують певні законодавчі норми з цього приводу, яких провізор та фармацевт повинні неухильно дотримуватися з метою убезпечення здоров’я своїх відвідувачів.

Дане питання регламентовано постановою Кабінету Міністрів України № 172 від 19.03.94. Згідно положення п. 3 лікарські засоби,  вироби медичного призначення, предмети санітарії та гігієни, зубні щітки та інші засоби належної якості обміну та поверненню не підлягають. Однак повернення товару в аптеку можливо і все залежить лише від конкретної ситуації. Відповідно до ч. 8 ст. 8 Закону України “Про захист прав споживачів” у разі придбання споживачем вищевказаних товарів неналежної якості (протерміновані, фальсифіковані та ін.) продавець зобов’язаний замінити їх на товари належної якості або повернути споживачеві сплачені ним кошти, якщо недоліки виявлено у межах терміну придатності. При цьому покупець сам обирає варіант поведінки в такій ситуації, а провізор (фармацевт) лише зобов’язаний діяти відповідно до вимог законодавства. Варто також пам’ятати, що вимоги покупця щодо заміни або повернення коштів за товар можуть бути відхиленими у випадку, якщо працівник аптеки доведе, що недоліки товару  виникли внаслідок порушення покупцем правил користування товаром або ж його зберігання.

Отже, будьте уважні під час придбання ліків та інших товарів в аптеці. Перевіряйте їх зовнішній вигляд, упаковку, інструкцію та термін придатності. Дотримуйтесь правил зберігання та застосування.

І, найголовніше, ніколи не хворійте! Будьте завжди здоровими!

Особливості святкування римо-католицького Різдва

опубліковано 10 лют. 2015 р., 05:39 Кафедра фармації ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎Особливості святкування римо-католицького Різдва

Радісна Новина котра трапилась в містечку Вифлиєм понад 2000 тисячі років тому сповістила світу про те, що Діва Марія народила Господа Ісуса Христа – Спасителя світу та відкупителя людей з полону гріха.

Різдво Христове – одне з найбільших християнських свят.

Римо-католицька церква, більшість протестантських церков, а також більшість православних, включаючи Константинопольську, Антіохійську, Александрійську, Кіпрську, Болгарську, Румунську Грецьку, Еладську церкви, святкують Різдво в ніч з 24 на 25 грудня. 

Згідно римо-католицької традиції перед Різдвом переживаємо період Адвенту – час радісного очікування на прихід Спасителя, який триває близько чотирьох тижнів. В цьому часі можна зробити добрі постанови, котрі принесемо як духовний дар на свято Різдва. У ніч із 24 на 25 грудня в храмах відбувається урочисте Богослужіння, яке називається «Пастирка» (на знак духовного єднання з пастирями  яким було явлено прихід Божого Сина на землю). У XIII столітті, за часів святого Франциска Асизького, з’явився звичай виставляти в храмах для поклоніння ясла, в які поміщається фігурка Дитятка Ісуса, поруч Богоматір, Йосип, ангел, пастухи, що прийшли на поклоніння а також тварини. Головною тематикою яких є показати усі події, що відбувалися того часу.

У вігілійний («вігілія» означає бути пильним перед визначною урочичтістю) вечір (Святий вечір) вся родина очікує на  Різдво Христове. Підготовляємо наш дім, прибираємо, готуємо вігілійну вечерю, прикрашаємо ялинку, яка є символом райського дерева. Ялинка жива і зелена – є також символом Христа, дерева життя. Під ялинкою можна встановити ясла на згадку народження Сина Божого. Стіл застеляємо білою скатертиною. Під скатертину кладемо трохи сіна як знак про народження Ісуса в стайні на сіні. В центрі стола на тарілці лежить облаток («Різдвяний хліб» - тотенький листочок випеченого прісного тіста, який освячується в храмах під час Адвенту), відкрита книга Святого письма, кутя та 12 пісних страв.

Коли зійде перша зірка на небі, на згадку Вифлиємської ночі, святково вбрана родина збирається біля столу. Одне місце залишаємо вільним, як символ запрошення Ісуса: в ближніх і подорожуючих.

Вігілійна вечеря розпочинається Знаком Христа. Найстарший в сім’ї читає Євангеліє св. Луки 2.1-14, про народження Ісуса. Після чого ділимося облатком складаючи навзаєм найщиріші вітання та промовляємо подячну молитву, вечеряємо, традиційно співаємо колядки. Крім того є звичай дарувати подарунки. Та найважливіше для вірян – подарувати у цей День іншим крихту свого серця,  щоб якомога  більше уподібнитись доброму Богу, котрий заради любові до людей зіслав на світ Свого Сина. А  о півночі йдемо на до храму на святкову Різдвяну Месу.

Важлива собливість святкування Різдва католиками латинського обряду в Україні полягає в тому, що в порівнянні з католиками інших країн, наші вірні збагачені тією культурною і релігійною спадщиною, яка впродовж віків випрацювана нашим українським народом, разом з християнами різних конфесій, обрядів, національностей.

Отож хочеться привітати всіх хто сьогодні святкує Різдво Христове, нехай Господь наново народиться у ваших серцях, зцілює їх та перемінює на краще, а всім хто ще очікує на це Велике Свято, радості в душі, віри, надії та любові.

Христос Народився! Славімо Його!

Матеріал підготував асистент кафедри фармації Олександр Ровінський.

На кафедрі фармації проведено круглий стіл

опубліковано 28 жовт. 2014 р., 06:36 Кафедра фармації ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎


На кафедрі фармації проведено круглий стіл

Як часто ми звертаємо увагу на швидкоплинність часу… Так, насправді він невблаганний, але тільки час знає справжню ціну мудрості, досвіду та здобуткам. 

Рівно десять років тому, на той час у Буковинській державній медичній академії, було створено кафедру фармації.

14 жовтня на кафедрі фармації було проведено засідання у форматі круглого столу з нагоди 10-річного ювілею, який відзначали в рамках святкування 70-річчя Буковинського державного медичного університету. На цей захід було запрошено тих, хто долучився та стояв у витоків створення кафедри і дотепер сприяють її розвитку.

На початку засідання завідувач кафедри фармації Геруш Олег Васильович висвітлив ключові історичні віхи становлення кафедри. Окреслив внесок і заслуги співробітників університету, методичну, навчальну та матеріально-технічну допомогу працівників практичної фармації Буковинського краю, висловив вдячність викладачам, які працювали і нині працюють на кафедрі.

Далі слово тримав проректор з науково-педагогічної роботи Геруш Ігор Васильович, який передав щиросердні та найтепліші вітання від ректора Тараса Миколайовича Бойчука і презентував статуетку «Сова мудрості» зі словами, щоб кафедра у своїй роботі керувалася мудрістю та виваженістю, які символізує цей птах. Ігор Васильович брав безпосередню участь у становленні кафедри і відкритті спеціальностей з напряму «Фармація» в нашому університеті. Розповів проректор про труднощі, які довелось пройти на шляху становлення як спеціальності, так і кафедри, адже все  створювалось з нуля. «Однак на сьогодні ми маємо хорошу матеріально-технічну базу, при університеті відкрито навчально-виробничу аптеку, функціонують навчально-дослідні фармакогностичні ділянки, забезпечується підготовка студентів практично всіх освітньо-кваліфікаційних рівнів з напряму «Фармація»» – зазначив Ігор Васильович.

Наступним виступив декан фармацевтичного факультету Присяжнюк Петро Васильович. «Ми йдемо по вірній стежині, яка приведе нас до хороших результатів у майбутньому» – зазначив він, говорячи про розвиток фармації в університеті. Декан розповів, що становлення фармації було важким, однак крок за кроком вдалось досягати того, що маємо на сьогодні.

До слів привітання з нагоди ювілею долучився й завідувач кафедри фармакології (на той час кафедра фармакології та фармації) професор Заморський Ігор Іванович. Він відзначив той факт, що першим кандидатом фармацевтичних наук в нашому навчальному закладі став теперішній завідувач кафедри фармації Геруш Олег Васильович, що дало можливість для створення кафедри фармації. Пригадав Ігор Іванович і постійні вимушені в силу певних обставин переїзди кафедри з різних корпусів та з приємністю згадував перші державні іспити й перший випуск.

Далі своїми спогадами поділилась перша завідувачка кафедри фармації Косуба Раїса Борисівна. Професор зазначила, що нелегко було розпочинати все з початку, однак колектив працював самовіддано, було підготовлено усю необхідну на той час документацію, створено умови для проведення навчального процесу.

Надзвичайно приємно було вітати серед гостей представників практичної фармації – начальника відділу фармацевтичного супроводу ОКУ «Чернівецький обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики, інженерно-технічного та фармацевтичного супроводу діяльності закладів охорони здоров’я» Акжигітова Гельфана Назаровича та завідувача КП «Сторожинецька центральна районна аптека №23» Кушніра Володимира Дмитровича. Вони торкнулися проблеми працевлаштування клінічних провізорів, а також перспективи проведення курсів підвищення кваліфікації у слухачів спеціальності «Фармація» ОКР «спеціаліст» у нашому університеті, продемонстрували фотографії перших аптек м. Чернівці.

В цілому, під час проведення засідання панувала затишна атмосфера, всі учасники ділились приємними  враженнями та спогадами.

На завершення завідувач кафедри фармації Геруш Олег Васильович висловив вдячність за цікаву та змістовну розмову усім присутнім, презентував пам’ятні подарунки, побажав миру, добра та любові у цей нелегкий для нашої країни час.

 

До 80-річчя з Дня народження Є.С. Товстухи

опубліковано 8 жовт. 2014 р., 08:51 Кафедра фармації ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 8 жовт. 2014 р., 09:01 ]До 80-річчя з Дня народження Є.С. Товстухи

Більшість людей приїжджає до Яготина, що під Києвом, не за туристичними враженнями, адже саме тут живе і працює відомий український науковець, лікар-фітотерапевт, письменник Євген Товстуха.

Справді, це унікальна людина, яку добре знають як в Україні, так і далеко за її межами. Євген Товстуха – академік Української міжнародної академії оригінальних ідей, член Національної спілки письменників України, лауреат премiї iменi Володимира Винниченка. У 2000 році Євгена Степановича  визнано "Людиною року". На знак визнання видатних заслуг Євгена Товстухи його бiографiю включено до Американського Біографiчного iнституту (серія «Життя славетних»).

 Народився Євген Степанович 7 жовтня 1934 року в селі Макіївка на Чернігівщині. У 1959 році закінчив Київський медичний інститут і вже понад 50 років працює лікарем, надаючи допомогу хворим, повертаючи їм здоров’я та рятуючи життя.

У народнiй медицинi з її тисячолiтнiми традицiями, як i в сучаснiй офіційній, Євген Товстуха пiдкорив уже багато вершин, але, незважаючи на солiдний вiк, продовжує впевнено долати все новi й новi.

У 1990 році Товстухою Є.С. вперше у світовій практиці офіційно створено «Фітоцентр» –установу для надання лікувальної та профілактичної допомоги амбулаторним хворим засобами фітотерапії. У фiтоцентрi Євгена Товстухи весь рiк панує чудовий аромат цiлющих рослин, на якi так багата наша українська природа. Тут вирощується чимало видів реліктових рослин: материнка, оман, синюха тощо. Саме вони, на переконання вченого, й здатні підняти на ноги багатьох хворих. Є у Євгена Степановича й своя особлива лікарська рослина – дивосил (оман високий) – прекрасне зiлля, немов прапор нашої знедоленої, могутньої i вiчної України. Коренi дивосилу йдуть глибоко в землю, і земнi соки, які вони ввібрали, використовують для цiлющих лiкiв. І як Україна з кожною епохою вiдроджується новими поколiннями, так i могутнiй дивосил чiпляється за нашу рiдну землю, утворює своє насiння i розвiюється самосiвом.

Лікар, фітотерапевт Товстуха Є.С. у своїх теоретичних працях переконливо доводить, що українська народна медицина – то цілий світ духовних та прагматичних знань, національних традицій, що йдуть із глибини віків. По краплині збирає він ті знання, часом розшифровуючи їх у міфах, легендах українського народу. Науковцем опублікувано 15 фундаментальних праць з української народної медицини та фітотерапії. Безперечно, Євген Степанович далекий від того, щоб впадати в крайність – ігнорувати сучасну наукову медицину. "Знання хімії, фізики, анатомії, фізіології, інших наук обов'язково потрібні фітотерапевту, – постійно наголошує він.  Тільки так. Тільки два крила – офіційна та народна медицина – здатні винести нас на обшири цивілізованої охорони здоров'я".

У Києві, окрім навчання в медичному інституті, майбутній лікар паралельно вивчав малярство у студiях народного художника України Василя Івановича Забашти. Поринувши до цiлющого свiту лiкарських рослин, Товстуха Є.С. обходив майже всi регiони України, завжди мав при собi заґрунтований картон i фарби. Зустрiчi з Василем Забаштою, митцями Нацiональної академiї мистецтв i щирими друзями та однодумцями Крижанiвським В.В. та Спiваком В.Ю. завжди додавали Євгену Степановичу  наснаги для працi на нивi улюбленого малярства.

Кажуть, якщо людина талановита, то вона талановита в усьому. У доробку Товстухи – художнi твори про видатних українських композиторiв Кирила Стеценка та Миколу Лисенка, декiлька поетичних збiрок. За його участю та сценаріями створено декілька десятків хроніко-докуметальних фільмів, теле- та радіопередач, які повертають українській народній медицині, фітотерапії та фітоетнології світовий престиж.  

"Наша нація тяжко хвора. А хвороба ця важка і затяжна – втрата пам'яті. Глухота і сліпота...Тож потрібні такі лікарі, які б одночасно лікували тіло й душу. Особливо – душу нації. Щоб лікували та рятували її чудодійними травами. Чистою росою і водою, щирим сонцем і найріднішими словами". Це домінанта творчості Товстухи. Творчості світлої, прозорої та чистої, бо в ній багато сонця.

Основним постулатом Євгена Товстухи є гармонiя і вiдчуття мiри. А ще – психологiчно не пiддаватися хворобам. Вiрити, що ви їх переможете!

Тож сьогодні, у день славетно ювілею видатного вченого, лікаря, фітотерапевта, художника, сценариста та письменника Товстухи  Євгена Степановича щиросердно зичимо йому, щоб кожен день був наповнений весняною неповторністю, цвітінням і легкістю літа, мудрістю осені, зимовою свіжістю та очікуванням дива.

Матеріал підготували: завідувач кафедри фармації Геруш Олег Васильович; асистент кафедри фармації Ровінський Олександр Олександрович.

Викладачі БДМУ, які носять почесне звання "Заслужений лікар України"

опубліковано 18 черв. 2012 р., 10:00 Юрий Владимирович Горюнов   [ оновлено 8 жовт. 2014 р., 09:02 користувачем Кафедра фармації ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎ ]


Викладачі БДМУ, які носять почесне звання "Заслужений лікар України"

Професія лікаря належить до однієї з найдавніших і вважається однією з найшляхетніших. Як відомо, клятва Гіппократа була першою професійною клятвою, що стала праобразом відданості своєму обов’язку, символом служіння інтересам людини, заповіддю дбати про ближнього, як про самого себе. 

Лікар у кожного свого пацієнта вкладає часточку своєї душі, іскорку свого гарячого серця і виводить із темряви хвороб на дорогу щасливого життя без недугів. Мабуть, саме гаряче серце і не дозволяє лікареві бути байдужим, бо воно змушує його завжди бути привітним і люб’язним, терпляче вислуховувати всі скарги, не лише пов’язані з хворобою, а й з нелегким життям. За порогом свого будинку лікар залишає домашні проблеми і негаразди, а до хворого несе надію на одужання. Просто така у них робота. Так велить їм їхнє серце.

Особливою відзнакою для лікаря є державна нагорода України, почесне звання Заслужений лікар України, яку призначає Президент.  Згідно з Положенням про почесні звання України від 29 червня 2001 року, це звання присвоюється лікарям установ і закладів охорони здоров'я, соціального забезпечення за значні успіхи у медичній практиці, підготовку висококваліфікованих лікарських кадрів.

Загалом в Чернівецькій області працює 74 заслужених лікарі України.

Приємно зазначити, що в Буковинському державному медичному університеті працює 13 співробітників, котрі носять почесне звання «Заслужений лікар України», а саме:

 • Бачинський В.Т. (Кафедра судової медицини та медичного правознавства).
 • Тащук В.К. (Кафедра внутрішньої медицини, фізичної реабілітації та спортивної медицини)
 • Боднар Б.М. (Кафедра дитячої хірургії та отоларингології).
 • Іфтодій А.Г. (Кафедра хірургії та урології).
 • Рубленик І.М. (Кафедра травматології, ортопедії та нейрохірургії).
 • Патратій М.В. (Кафедра внутрішньої медицини).
 • Кулачек Ф.Г. (Кафедра загальної хірургії).
 • Сокол А.М. (Кафедра інфекційних хвороб та епідеміології).
 • Волошин О.І. (Кафедра пропедевтики внутрішніх хвороб).
 • Васильчишин Я.М. (Кафедра травматології, ортопедії та нейрохірургії).
 • Зінченко А.Т. (Кафедра травматології, ортопедії та нейрохірургії).
 • Струк В.І. (Кафедра терапевтичної стоматології).
 • Яцків В.В. (Кафедра хірургії).
 • Паньків В.І. (Кафедра клінічної імунології, алергології та ендокринолдолгії).

Бажаємо всім лікарям завжди нев’янучої стежини життєвого та творчого шляху. Нехай ніколи не хмариться небо вашої долі, а обраний  нелегкий шлях помножиться сторицею вдячних слів та гідною оцінкою праці. Нехай береже вас Господь!

Матеріал підготував асистент кафедри фармації БДМУ Олександр Ровінський.

 

 

Створено розділ "Книжкова полиця"

опубліковано 25 груд. 2011 р., 02:54 Юрий Владимирович Горюнов   [ оновлено 25 груд. 2011 р., 02:55 ]

 
 
Створено розділ "Книжкова полиця", в якому представлено необхідну для навчання студента літературу з фармацевтичних дисциплін.

Розділ буде постійно оновлюватись.

Перейти до розділу "Книжкова полиця"

Додано графіки консультацій та відробіток на осінній семестр 2014-2015 навчального року

опубліковано 29 серп. 2011 р., 21:13 Юрий Владимирович Горюнов   [ оновлено 8 жовт. 2014 р., 09:21 користувачем Кафедра фармації ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎ ]

Відкрито розділ "Підготовка до КРОК"

опубліковано 22 лист. 2010 р., 23:51 Юрий Владимирович Горюнов   [ оновлено 22 лист. 2010 р., 23:56 ]


На сайт були додані матеріали для самостійної підготовки студентів до МЛІ КРОК, напряму "Фармація". Матеріали викладені в зручному для користування "doc-форматі".Наповнення розділу "Дисципліни"

опубліковано 22 лист. 2010 р., 23:05 Юрий Владимирович Горюнов

Відбувається наповнення розділу "Дисципліни", де Ви найдете багато корисного та цікавого по дисциплінах, що викладаються на кафедрі фармації.

Розділ розрахований на постійне оновлення, тому слідкуйте за новинами.

1-10 of 13